Archiv rubriky: Nezařazené

Odlučovač oleje

Tentokrát jde o postřeh z automobilového světa. Poslední dobou bylo auto cítit spáleninou po zaparkování, ale třeba i na semaforech. Když byla tma tak byl vidět i kouř z pod kapoty proti osvětlené ploše. Původně jsem si myslel, že staré kotouče už nevrací destičky a drhnoucí brzdy se pálí. Pak jsem nechal kotouče vyměnit a říkal si, že smrad jde z laku a že si to časem sedne. Jenže pak ten kouř z motorového prostoru, to už nevypadalo na brzdy. A spálený smrad začal být taky horší a horší. Musela být lahůdka za námi jet. Hned po jízdě jsem otevíral kapotu a sledoval a čichal. Nikdy to nebylo tak výrazné, abych mohl jednoznačně říct, co s tím je. Strkal jsem telefon ze všech stran motoru a prohlížel natočené video, zdali problém nebude vidět. Olejová vana nebyla politá, ale na vlnovci byl vidět spálený, pravděpodobně olej. To je to co by mohlo smrdět. Pak byl dost zaneřáděný blok motoru (1.4 16V, BXW) v oblasti napojení odlučovače oleje na blok a všude pod ním, byť na vaně se kapka oleje po utření už neobjevila. Mimochodem, ani jsem nevěděl, že odlučovač je standartní součástí motoru. Takže problém byl někde kolem olejové vany, nebo onoho odlučovače. Jen nebylo jasné, jak by olej odkapával na vlnovec který není přímo pod odlučovačem. Přetěsnit vanu bych si netroufl, ale těsnění odlučovače jsou stokorunová položka, tak proč ho nezkusit vyměnit sám a když to bude vana, půjde holt do servisu.

Objednal jsem těsnění, ale vzal jsem i nový odlučovač za 900 s tím, že pokud budou těsnění stačit, vrátím ho.

Nez balík druhého dne dorazil, rozmyslel jsem se, že dám odlučovač nový, starý je stejně zanesený. Namontoval jsem ho na motor a už v tu chvili bylo zřejmé, že těsnění odlučovače může být místo, kudy utíká olej. Starý tam jen tak seděl, šel vyndat a vrátit jedním prstem. Ten nový jsem tam musel narvat pomocí šroubů. Jenže po montáži jsem nemohl vrátit hadici vzduchu, prostě tam konektor necvakl a hadice vůbec nedržela. Takže bacha na odlučovač Topran, na jedné diskuzi byl také příspěvek o tom, že hadici nelze připojit. Takže zpět pro starý odlučovač a vyměnit těsnění, nový sundat a starý vrátit na původní místo.

Auto jsem projel a vlnovec čoudil. Během těch demontáží jsem sledoval jak se postupně máčí olejem, byť kapky nikde. Takže kouř jsem čekal. Na zpáteční cestě domů jsem držel motor v otáčkách, aby se výfuk pěkně prohřál a tentokrát po zaparkování žádný smrad. Pohled pod auto, žádný dým, zvedám kapotu a tam taky krásno. Tak snad cajk.

HTTPS na lokální síti

Vždycky jsem chtěl zabránit vyhozování zkaženého jídla a už před dlouhými lety jsem měl rozpracovanou databázi s desktopovým programem na čtení čárových kódů, která by mi v tom pomohla. Bohužel jsme to nikdy nedotáhl do produkčního stavu a tak jsem byl moc rád, když jsem našel PHP aplikaci nazvanou grocy, která dělá všechno co jsem zamýšlel a ještě hodně dalšího.

Tolik k motivaci. grocy samozřejmě funguje bez https. Apache web server běží na prvním RaspberryPi model B a v prohlížeči by to mohlo lítat rychleji, ale nemůžu si prakticky vůbec stěžovat. Web server není vystaven do internetu, takže je dostupný jen z vnitřní sítě.

Aby Chrome na Androidu povolil používání kamery pro čtení čárových kódů, je třeba k serveru přistupovat přes https. To se dá vyřešit sebou podepsaným certifikátem. Při přístupu ale musí uživatel potvrdit vyjímku, což není nic pěkného.

Pak je tady samozřejmě Let’s Encrypt. Takový certifikát používám na internetu kvůli potřebě při rozesílání notifikací. Jenže takový certifikát je vázaný na doménové jméno. RaspberryPi, ale žádné nemá, chodím tam přes jeho hostname. To má elegantní řešení. IP adresa jako IP adresa. V DNS záznamu domény se prostě vytvoří položka, která se přeloží na lokální IP, není problém.

Let’s Encrypt si ověřuje vlastnictví domény dvojím způsobem. Http-challenge kdy na danou webovou stránku umístíte soubor s přikázaným obsahem, čímž se ověří, že ovládáte daný web. To ale nebyla schůdná cesta, protože, jak jsem řekl, jsme jen na vnitřní síti. Z intenetu se na webserver dostat nedá, alespoň v to doufám. Druhý způsob ověření je dns-challenge. Princip je stejný. Máte za úkol vytvořit dns záznam s přikázaným obsahem a tím potrvrdíte, že ovládáte doménu, ke které chcete získat certifikát.

Prakticky jde o jedenoduchou záležitost. Pokud víme vše, co je popsané výše, stačí nainstalovat certbot na RaspberryPi, nebo jiný stroj, na kterém potřebujete webserver s https.
sudo certbot certonly --manual --preferred-challenges dns
Budete vyzváni k zadání adresy serveru. V mém případě něco jako raspi.paws.cz

Následně budete vyzvání k vytvoření záznamu v DNS. To bude vypadat asi takhle:
Please deploy a DNS TXT record under the name
_acme-challenge.raspi.paws.cz with the following value:

****************************_**************

Before continuing, verify the record is deployed.

Nyní je třeba vytvořit záznam, v mém případě online u správce domény (Web4U – při objednání služeb můžete použít můj referenční kód  http://www.web4u.cz/rid/33899) a počkat, až bude dostupný z internetu. Z přikazové řádky může průběžné spouštět:
dig -t txt _acme-challenge.raspi.paws.cz

Ve chvíli, kdy se vrátí správná hodnota, je možné v certbotu potvrdit přechod na další krok a máme hotovo. Certifikát je na počítači.

Zbývá už jen nakonfigurovat Apache a je úplně hotovo.

Rychlý postřeh z televizního světa

Jako stará škola jsem řešil přenos médií na televizor pomocí desetimetrového HDMI kabelu z PC, které ale nemá DVD mechaniku. DVD mechaniku má zase laptop, takže puštění filmu znamenalo vypojit dokovací stanici, přenést počítač a snášet ošklivou změť kabelů u televizoru. To vše jsem bez problémů strpěl, ale přišla doba, kdy byl přehrávač už vážně třeba.

Samozřejmě jsem hledal BD přehrávač, s ohledem na budoucnost. Máme televizor Samsung , tak jsem možná podvědomě věnoval této značce větší pozornost. Inu po né moc hluboké rozvaze jsem sáhnul v obchodě po Samsungu Bd-J5900, který je osazen bezdratovým síťovým rozhraním aka Wi-Fi.

Tento výběr na slepo se ale nakonec vyplatil ve smyslu náhrady PC, coby zdroje obrazu. Zařízení samo přehrává YouTube. Je možné odeslat video z YT pomocí Androidu, tak, že se vám přímo v aplikaci zobrazí ikona, že v síti máte zařízení pro přehrávání, na kterou se jen klikne a je to. Video běží na televizoru. Vše pohodlně, netřeba TV ovladače.

Další potěšení přinesl Screen Mirroring. Dlouho jsem nevěděl, jak na to, ale včera jsem rozhýbal soukolí v obou našich telefonech. Můj Meizu M2 má v nastavení položku Display, kde je přímo nabídka nazvaná bezdrátový display. V HUAWEI P8 lite je to složitější. V pokročilých nastaveních je Mirror Direct, tato položka vyzve k zapnutí Wi-Fi Direct. Zapnete a jdete znovu do Mirror…, kde už bude na výběr zařízení.

Pro mě dvě nečekané možnosti, podle kterých jsem zařízení nevybíral, ale potěšily mne. Prosím Samsung, ať za reklamu zaplatí 🙂

Import adresních míst do OSM

Mp3 ita torrent
Comprare tesi di laurea
Istruzioni creative zen
Te la mando
Sito giorgio armani
Virus facebook foto
Daniele franco facebook
Sito veronica mars
Frasi libro undici minuti
Bmw serie prezzo
Squadra con più tifosi
Exprimer la cause
Film di mozart
Youtube video kaka
Blog cual es
Rss java rome
Malo di bebe
Ca de corsi
St george roma
Rapidshare age of empires
Couper les cheveux homme
Games gratis online
Tipi di personal computer
Ristorante relais blu
Codage des couleurs
Il il sole 24 ore
Chercher une adresse
Voli low cost uk
Cleaner free italiano
Eleven store torino
Chien de pied
Caravel liner agencies
Audi motor sport
Posta di yahoo con outlook
Ex jennifer lopez
Novità salone detroit 2009
Le prime colonie americane
Video musica ipod
Caso europa sette
Uomo più piccolo del mondo
Barcelona es moda
Decreto 66 03
Storia di msn
Voiture de 2010
Villa rio de janeiro
Gruppo linea light
Sudan violence 2009
Edge umts hsdpa
Test de connexion
Il libro milano
Note accordi chitarra
Google chrome exe
Amici del blu
Tropical lane spa
Php su macosx
Musica on off flash
Idei si afaceri
Scaricare file eps
Docce di posizione
Israele in italia
Fotos para comentarios
Quando un terreno diventa edificabile
Case in parma
Google nuovo account
De dragoste video
Ruolo di madre
West artists milano
De vine sydney
Italia marketing bonn
Party shop milano
Anna maria costa
Aroma japan video
Porte ingresso alluminio
Termini recessione contratto
Modeles des lettres
Fotos de dragon ball gt
Ofertas para mayo
Mis lagrimas letra
Centro di napoli
La legge della velocità
Ponto da prata
Mad max accessori
Sito cocker spaniel
Chi ha più amici facebook
Guardie di città
Je ne oublie pas
Arabia saudita cartina
Damien rice rice
Modellini di case
Massimo ore lavorative
Italia coppa del mondo
Fotos de almeria
Simbolo di famiglia
Vista su ps3
Corso make up milano
Fotografias de dragon ball af
Audi a3 1999
Disegni del tempo
Comune del lazio
Immagini sul mare
Giochi su ristoranti
Calendario del 2007
Alfa romeo facebook
Torino los angeles
Film live in italiano
Winx club il film
Musica top del mese
Le certificazioni di qualità
Giornali di abbigliamento
Regina maria cristina
Arthur de pins magic
Bootable cd utilities
Download autocad gratis 2007
Condor 5000 ci
Ma in inglese
Sito per guardare film
Server kad lista
Siti del genoa
Ana maria garcia de lara
Server di outlook
Immagini key west
Messenger plus live 2008 gratis
Comune roma scuole elementari
Champions roma arsenal
Dr house su sky
Casa del motore
France de jeux
Capitan trips blog
Programmi ora in tv
Punto di ottimo
Funzione del teatro
Regista di ex
Culturi de flori
What to do in rome
Les site arab
Gruppi parlamento europeo
Postare un immagine
Nylon alta temperatura
Tom tom 31
Costo patch test
Indice borsa cinese
Musica yes men
Verifica rilascio permesso di soggiorno
Programma newsletter free
Loghi di case
Bdc travel italia
Ford verve prezzo
Fine di candy candy
Sistema blu and me
Registri delle imprese
Mapa de asia
Activate 2008 kms
Nos dois avioes
Significato origine nomi
Firenze san casciano
Agriturismo da prati pavia
Sms de ris
Valentino mario borse
Laura ferri pics
Ma come si fa
Ex il film trailer
Nadia la rosa
Cambio di identità
Italiani sono sempre gli altri
Sette re de roma
Committee prevention torture
Office 07 gratis
Porte migliori per emule
Miglior 42 plasma
Iv mese gravidanza
La femme et le travail
Test scelta scuola
Immagini di venezia
Video oh maria
Lavoro in chat
Cellulare in america
Film steve austin
Giochi con le parole
Amici foto 2009
Renne de le chateau
David belle filmografia
Sito streaming tv
Luigi laura dis
Barcelona center hotel
Turismo con bambini
Festa befana roma
Duel pass gratis
Internet manager gratis
Xp con 4gb di ram
Giordana due torino
Canzoni sulla speranza
Windows mobile su vista
Windows xp su nintendo ds
Terra make up
Il centro di costo
Accessori one piece
Nos harley davidson
Face in hole sito
Repubblica di gibuti
Immagini di golf
Www noticias de peru
Scuola in spagna
Taglia delle scarpe
Prezzo sd 4gb
Chat tokio hotel
Guida calcio in tv
Costo yaris 2009
Il mio tecnico
Radio 24 facebook
Wilde partido de avellaneda
Jeffrey allan anderson
Macchina da matrimonio
Demo per pc gratis
Recette du quatre
Il test di student
Lavoro in sanremo
Mere catherine paris
Gratis mms internet
Saint marie la mer
Nintendo ds scaricare
Università ingegneria informatica
Andrew gilbert scott
Video della passione
Hello travel roma
Conseils de lecture
Bowling san marino
Serbia candidate eu
Visitors il film
Disney parigi offerte
Nissan suv prezzi
Porta and or
Coop la valle
George ray charles
Grande profession de droit
Gioco della macchina
Roma 98 99
Sabato 31 gennaio milano
Albergo commercianti bologna
Video la mia migliore nemica
Canzoni con parole belle
Paolo del gf
Car pooling italia
Temperatura mosca oggi
Key di kaspersky
Google trends italiano
Distractie la romani
Oscars jennifer aniston angelina jolie
Berlino la storia
Italia incoming international
Frases de drogas
Programmi storia scuola media
Flickr senza yahoo
Ricerche di scienze
Migliore micro sd
Planet fifty milano
Tutti hanno un amico
Vendita xbox 360
Finanza per tutti
Rt 50 20
Collegare presa telefono
Box annunci roma
Oper corsa 2009
Sector compass prezzo
Costa rica auto
Regola codice fiscale
Kenge te vjetra
Casino di pio iv
Modificare grandezza immagini
Enel palermo sede
Paul mccartney musica
Filmati san valentino
Novelas ao vivo
Marie de la france
Htc touch pro prezzi
Eliminare da facebook
Internet explorer gratis vista
Francese lingua ufficiale
Wie besprochen mit
Si fa come dico io
Analisi del discorso
Tipi di trave
Receitas da cozinha
Meet communication roma
Dvd jodie foster
Stevie tech nicks
Cosè la luce
Fotografie di aruba
Gioco della bandierina
Le prime religioni
Alonso de salazar
Libri sul carcere
Fatti più in là
Regione piemonte ricerca
Vendo la casa
Nasce un bambino
Termes de la presse
Pensiones centro de madrid
Governors leadership foundation
Aami tennis 2009
Elenco isole polinesia

Lenovo A789

Z Číny dorazil nový androidí telefon. Nejen, že neměl Market/Play, ale i po přepnutí na angličtinu leccos zůstalo plné rozsypaného čaje a přehrátí ROM bylo nevyhnutelné. Naštěstí se o novou ROM někdo postaral, konkrétně cybermaus, a prezentoval na diskusi xda. Po půldni tápání a ověřování jsme se shodli, že to tedy uděláme. Postup je následující.
Poslední ROM popisoval příspěvek, ve kterém autor uvádí odkaz na jeho repozitář, odkud je možné získat vše potřebné. Nejprve ve složce Tools_Drivers (Mediatek based) stáhnu USB_VCOM_Driver.rar a Flash Tool v3.1222.00.rar podle pokynů v diskusních příspěvcích.
Začíná se instalací ovladače. Otevřít správce zařízení, vypnout telefon a vyndat z něho baterii. Pak jen připojit a stihnout v záložce porty COM a LPT kliknout pravým tlačítkem na nově objevivší položku a nainstalovat jí odpovídající ovladač ze souboru USB_VCOM_Driver.rar. Nestihnete-li jednoduše opakujte. Flash Tool se spouští typicky exe souborem. Práce v něm je popsána zde. Na poslední kroky potřebujeme další dva soubory, tentokrát ze složky Lenovo A789. Vlastní ROM — A789_ROW_S107_cybermaus_ICS_v3.21.zip a recovery — A789_S22x_recovery_cybermaus.rar. Máme li oboje stažené, nahrajeme do telefonu (na SD kartu) zip soubor s ROMkou a rozbalíme rar soubor. Spustíme Flash Tool a vybereme scatter loading file tu z rozbaleného raru s recovery. Měla by být zatrhnutá řádka RECOVERY a cesta k souboru. Nyní postupovat podle návodu ke flashování: vypnout telefon, vyjmout na chvilku baterii a nezapínat. Ve Flash Tool stisknout F9, program čeká, dokud nepřipojíte telefon do USB, pak samočinně dokončí operace a zobrazí zelený kroužek. Ještě není konec.
Nyní můžeme odpojit telefon a nastartovat v Recovery módu. Pro A789 jej spustíme podržením vypínacího tlačítka a po chvíli přidržíme i obě tlačítka hlasitosti. V nabídce jsem použil jen dvě položky — wipe cache a pak instalaci ROM ze souboru na SD kartě, která si stejně cache vyčistila znovu. No a je to, zvolte restart a těšte se z možností Google Play.

Mapování OSM

Napadlo mě, že bych si vypsal co vše používám při mapování, jednak, až si zase smažu celý disk, rád bych věděl jaký byl předchozí stav, jednak mohu někoho inspirovat a dopomoci mu k rychlejší či snazší práci.

Vstupy:
Při cíleném mapování nejčastěji jezdím na kole, dostanu se leckde a nestrávím celý den chůzí. Záznamové zařízení je běžný Androidí telefon nižší třídy, doplněný o starší kompaktní fotoaparát. Toto spojení velice urychluje mojí dosavadní práci, nezdržuji se se zadáváním bodu a jeho popisu do telefonu. Stačí mít jen přibližně srovnané časy v obou zařízeních a později fotky spárovat se záznamem trasy v počítači, já na to používám digikam. Obě zařízení mi za jízdy visí na krku, takže je kdykoliv vytáhnu z pod oblečení a kdykoliv je pustím z ruky, nestarám se o zapnuté kapsy a podobně. Fotky toho na jedno stisknutí zaznamenají velmi mnoho i tak se musím až příliš často zastavovat abych pořídil nerozmazaný snímek, na tom ještě musím zapracovat. Na záznam stopy používám Locus Pro s automatickým exportem do GPX, ale má možnost rovnou nahrávat stopu na servery OSM. GPX posílám přes Bluetooth do PC a tam je shromažďuji pomocí jednoduchého skriptu:

#!/bin/bash
mv ~/Veřejné/*.gpx ~/Dokumenty/osm/gpx
mv ~/Stažené/*.gpx ~/Dokumenty/osm/gpx

PC:
Začal jsem pracovat v JOSM a u něj také zůstal, při mapování se soustředím na budovy/adresy, které citelně chybí a já si myslím, že hned po silnicích je tohle to nejdůležitější. Druhá věc na kterou se soustředím jsou turistické a cyklotrasy. Vedle pořízených záznamů z GPX využívám tedy katastrální mapu (cuzk:km) a ortofotomapu (uhul:ortofoto), obě jsou k aktivaci v nastavení. K nezaplacení jsou pluginy Tracer a czechaddress se kterými zmapujete obec, která má digitalizované podklady v katastrální mapě během chvilky. Zároveň je dobré vytáhnout si na hlavní panel ikonku Anotace/Adresy. Do mapových podkladů jsem si pro potřeby adresování již vytvořených budov přidal ještě jednu vrstvu: wms:http://services.cuzk.cz/wms/wms.asp?FORMAT=image/png&Transparent=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=DEF_BUDOVY,prehledka_kat_uz&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox} Jsou v ní jen čísla popisná/evidenční a hranice katastrů, kvůli adresnímu pluginu je nutné mít naráz stažené v aktivní vrstvě jen budovy ze zvoleného katastru, jinak dojde k chybnému přiřazení ulic/měst atd.

Dále tam mám pluginy directupload a editgpx se kterými upravím zaznamenanou stopu a rovnou ji nahraju pro další zpracování na server. Pro turistické značení zase využiji styly pro kreslení map, konkrétně Osmchiking, rovnou vidím vyznačené cesty z relací pomocí barevného proužku a preset tagů: Czech hiking routes. Po nějaké té relaci se už zajídá znovu vyplňovat tolik políček.

V poslední době jsem si oblíbil i relation toolbox pro tvoření multipolygonů. Pokud začnete vytvářet pole a louky navazující na lesy, už nestačí jediná uzavřená cesta pro les, ale je třeba tvořit multipolygony z více cest, které tvoří tu hranici les/pole tu zase les/louka a myslím, že budoucí úpravy budou mnohem jednodušší, bude li hranici tvořit jediná cesta, namísto dvou uzavřených cest, ze kterých jsem tvořil sousedící oblasti a které místy sdílejí body.

Na opravu chyb někdy nestačí jen pohled do mapy, poslouží kontrolní mechanismy na keepright.at, při brozdání po wiki jsem nalezl ještě parádní OSM Inspector, na kontrolu adresování prostě výborné.

Locus umí

Navážu na článek o geocachingu, kde jsem krátce zmínil Locus. V Locus Pro je dostupná hlasová navigace, ale jak na navigaci bez připojení na internet? Připravíte se doma a vyrazíte, ale co když ve shonu zapomenete, nebo Locus zhavaruje a jste v půli cesty.
Nejjednodušší je v klidu předem spustit navigaci, zadat start a cíl a nejdůležitější je zcela dole zatrhnout volbu „Trvalé uložení“. Tímto způsobem si uložíte gpx trasu i s pokyny pro hlasovou navigaci. V nabídce Data/Stopy pak můžete kdykoliv vybrat u trasy možnost „Navigovat“ a jet.
Další pomůckou pro zapomnětlivce jako já je spojení Locus a Mapy.cz. Mapy.cz mají mnoho podkladů, turistické trasy, cyklotrasy, nově běžkařské trasy a tam jsem si všiml příležitosti. Během plánování výletu, které je vážně jednoduché v podobě přetahování waypointů po mapě, jsem nalezl možnost exportu zobrazené trasy v gpx. Pošlete-li si tuto stopu do telefonu a zobrazíte v Locus jako každou jinou stopu, pravděpodobně již nezapomenete odbočit na správnou pěšinu mezi stromy.

Kometa PanSTARRS

Od pondělí 11.3.2013 chodím pravidelně mezi 18. a 19. hodinou koukat z okna směrem k západu, kde má být nízko nad horizontem kometa C/2011 L4 PanSTARRS, někdy je zataženo, a když není, tak se nad západním obzorem povaluje oblačnost. Ani včera jsem nebyl úspěšný, ale po stažení fotek jsem přecijen v počítači kometu objevil. Bylo to na přehledové fotografii ze čtvrtka 14.3.2013, kterou jsem pořizoval se záměrem kometu nejprve najít a pak se na ni lépe zaměřit, okem totiž vidět není, nebo jsem špatně hledal. Nicméně teď vím, kam příště zamířit objektiv a snad dnes obloha dovolí pozorování opakovat.

Pořízeno fotoaparátem Pentax K-r, 1 s, ISO 400, F4, při 108 mm (ekvivalent 168 mm), skrz okno, protože šlo primárně jen o nalezení. Čas pořízení je 19:12 SEČ (18:12 UTC). Jedná se o výřez z neupravované fotografie a doufám, že příště budu mít větší štěstí a pořídím lépe.

PanSTARRS

PanSTARRS

Ametérská astronomická fotografie

Nemám k dispozici typickou výbavu pro astrofotografii, jen běžnou zrcadlovku Pentax K-r, objektiv Sigma 70-300 mm a stativ. Nemám ještě ani paralaktický stolek, i když ho mám v plánu postavit. V případě, že objektiv nesleduje zdánlivý pohyb hvězd po nebeské sféře, je nutno volit čas trvání expozice úměrný ohniskové délce, tak aby se pohyb obrazu hvězdy po snímači v průběhu expozice minimalizoval. Na www.astro-forum.cz jsem se dozvěděl nejeden detail. Zřejmě nejlepší je samotná fotografie. Dozvíte se, že máte použít čas 0,8 s, a ISO6400 při 300 mm ohnisku. Nejlepší je, máte-li k fotoaparátu dálkové ovládání, nemusíte pak vyhazovat první rozmazaný snímek a samozřejmě intervalovou expozici. Čím víc snímků tím lépe. Ale samotné focení není legrace, začíná už dlouhou dobu před prvním stisknutím spouště výrobou Bahtinovy masky. Bez více či méně přesného zaostření budou snímky k ničemu. Dále: objekt by měl být na obloze co nejvýše, kvůli tenčí vrstvě plynu, kterou musí světlo až k objektivu urazit. To je někdy v protikladu s tím, že objektiv zajíždí dovnitř pouzdra, je-li namířen vzhůru. Je třeba jej zajistit gumičkou, či podobně. Na stanovišti s co nejmenším světelným znečištěním je nutno nejprve vyhledat objekt a několika snímky, či pomocí LiveView zaostřit za přispění Bahtinovy masky. Jsme-li připraveni rozvrhneme počet a druh snímků. Ty jsou pro začátek čtyři: light (běžný snímek hvězd), dark, flat a bias. Light snímků pořídíme co nejvíce třeba než objekt opustí zorné pole, pak může dle naší libosti následovat pořízení dark a bias snímků a znovu například několik light. Temné jsou foceny stejným nastavením jako ty barevné, jen s krytkou na objektivu, jde o to získat obraz šumu produkovaného samotným snímačem, ten se pak při zpracování odečítá od light snímků, aby byly šumu zbaveny. Bias je focen na stejné nastavení jako dark s výjimkou času, který se nastaví na nejkratší možný a objektiv je stále zakrytý. Tyto snímky pořizujeme během focení za stejných podmínek jako barevné, projevuje se totiž okolní teplota apod. Flat si pořizuji s pomocí monitoru počítače a eurofolií, které bílé světlo z monitoru (za předpokladu, že celá obrazovka bude bílá) rovnoměrně rozptýlí. Tento snímek má kompenzovat vliv optické soustavy a proto je důležité, aby soustava byla ve stejné poloze jako při focení barevných snímků.

Snímky se nechají automaticky zpracovat programem DeepSkyStacker a výsledek může vypadat i lépe než tento můj: M42

Konec jedné SIM karty

Sám volám přes internet se službou Voocall. Trochu nepohodlí vyváží bohatě cena, kterou jsem již ochoten platit za telefonní služby. Takže mám předplacenou službu, bez závazku, se kterou volám za 1 či 2 Kč do mobilní sítě a za 0,6 či 1,2 Kč do sítí pevných a to vše se sekundovou tarifikací. Prvním kreditem byla stokoruna na vyzkoušení a přesto, že jsem se přestal v hovorech krotit (ne že bych volal bez přestávky, ale při ceně 6,9 za každou minutu jsem si vždy rozmyslel, zda je nutné zmáčknout zelené tlačítko), jsem milou stokorunu zlikvidoval až za více než 3 měsíce. To je jen úvod, jak jsem se stal rodinným telefonním aktivistou.
A tak když jsem viděl, že můj otec s „kreditním tarifem“ od T-Mobile platí za minutu téměř to co já s jejich předplacenkou a ještě jim pravidelně posílá ne základních 300 Kč ale někdy i 500 či 600 začal jsem pro něj hledat cestu ven. Tou cestou byl přechod do programu, který poskytuje 02 pro různé spolky a zájmové skupiny. Ač se mi 02 nelíbí ze všech nejvíc, byla to snad rozumná volba. Tam nám totiž za poloviční cenu nabídli stejně volných minut a po jejich provolání nižší cenu za minutu hovoru. Zkoušel jsem se domluvit s T-Mobile, zda nejsou schopni dorovnat nabídku, abych nemusel podstupovat přenos čísla (a to jsem ještě nevěděl, že to bude horší než jsem si představoval). Nebyli schopní nabídnout nic podobného, jen poloviční slevu na paušál, ale to pořád nestačí při jejich cenách a tak nezbývalo než dát sbohem, stihnout měsíc před koncem smlouvy podat pro jistotu výpověď, protože jsem nechtěl riskovat prodloužení smlouvy, i když jsem se na to několika operátorů ptal, žádný mě nedokázal dostatečně ujistit, že číslo přejde na předplacenku bez mého přičinění. Paradoxně až podáním výpovědi se věci začaly hýbat, volali a nabízeli, posílaly zprávy, že můžeme uzavřít smlouvu atd. ale to už bylo pozdě. Nejlepší na celém bylo, že v momentě, kdy karta přešla na předplacenou, nabídli volání za 2,5 Kč na nějakou dobu, čímž bychom se dostali hluboko pod cenu dosud využívaných služeb.
Mezitím bylo třeba poslat smlouvu směrem 02, to jsem bohužel prošvihl a když nastalo ukončení smlouvy k 22.1.2013, bylo ještě třeba počkat do 5.2.2013 na přenos čísla. Navíc T-Mobile začal dělat problémy s přenosem čísla. Když jsem zaslali smlouvu, bylo číslo ještě „tarifní“ a když jsem zadával kód pro přenos do webové samoobsluhy, bylo již „předplacené“. Druhý den píší, že jsme nesplnili podmínky pro přenos čísla, tak pátrám, volám kam mě jen napadne a dozvím se, že když se žádalo o přenos pro tarifní číslo nelze ho dokončit, když je teď předplacené. No dobře. Volám do 02 a slečna tvrdí, že pokud by vyprodukovali nový kód pro přenos, byl by naprosto totožný a T-Mobile takto zcela běžně dělá obstrukce. Dělat může, stejně už u nich neprovoláme ani korunu, protože máme mezitím od 02 další kartu s novým číslem. Volám zpět na T-Mobile a nutím operátora přenos potvrdit, ale jsou dobře vyškolení a odolní. Tohle se opakuje ještě několikrát, když tvrdím, že už mám nové číslo pro přenos (když už má být stejné), nakonec tam celou objednávku přenosu čísla smazali a musel jsem stejně objednávat další. Přenos čísla se posunul až na 12.2.2013 a to je právě dnes.
Celou věc řeším dva a půl měsíce — zjišťování, podání výpovědi měsíc předem, podání smlouvy s novým operátorem, snad hodina hovorů s různými lidmi na infolikách. Snad to stálo za to.paegas