Archiv pro měsíc: Duben 2013

Locus umí

Navážu na článek o geocachingu, kde jsem krátce zmínil Locus. V Locus Pro je dostupná hlasová navigace, ale jak na navigaci bez připojení na internet? Připravíte se doma a vyrazíte, ale co když ve shonu zapomenete, nebo Locus zhavaruje a jste v půli cesty.
Nejjednodušší je v klidu předem spustit navigaci, zadat start a cíl a nejdůležitější je zcela dole zatrhnout volbu „Trvalé uložení“. Tímto způsobem si uložíte gpx trasu i s pokyny pro hlasovou navigaci. V nabídce Data/Stopy pak můžete kdykoliv vybrat u trasy možnost „Navigovat“ a jet.
Další pomůckou pro zapomnětlivce jako já je spojení Locus a Mapy.cz. Mapy.cz mají mnoho podkladů, turistické trasy, cyklotrasy, nově běžkařské trasy a tam jsem si všiml příležitosti. Během plánování výletu, které je vážně jednoduché v podobě přetahování waypointů po mapě, jsem nalezl možnost exportu zobrazené trasy v gpx. Pošlete-li si tuto stopu do telefonu a zobrazíte v Locus jako každou jinou stopu, pravděpodobně již nezapomenete odbočit na správnou pěšinu mezi stromy.

PPA repozitáře pro Ubuntu

To je velmi užitečná věc, zejména během přidávání nové funkcionality, zejména nějaké stěžejní, nechci čekat, než se software dostane do repozitáře distribuce. Instalovat si jednorázový balík je také otrava. A tak tu je přídavný repozitář spravovaný tvůrci aplikace nebo jinými nadšenci. Dneska jsem ale doplatil na novou verzi xbmc z jejich Unstable repozitáře, který jsem si přidal ve chvíli šachování s PVR pluginy a já chtěl verzi Eden (12), ta už je nějakou dobu s námi, a já jsem si bohužel repozitář nechal zapnutý. Dnes jsem na to doplatil, když mi televize vypověděla službu. Díky článečku jsem odstranil unstable, přidal stable, přeinstaloval a pustil si televizi, a možná tenhle odkaz někomu ušetří tři čtvrtě hodiny hledání, jak se vrátit k nižší verzi přes aptitude.

sudo add-apt-repository ppa:someppa/ppa
sudo add-apt-repository --remove ppa:someppa/ppa