FET přepínač/switch

Ač nejsem elektrotechnicky vzdělán a mám mlhavou představu o funkci součástek (mlhavější, než bych si představoval), povedlo se mi vytvořit elektronické relé. Totiž můj problém je na světě snad jedinečný. Měřím sepnutí koncových spínačů na vzdálenost 100 m. Na to už je potřeba nějaký zdroj, takže vezmu autobaterii (jedná se vždy o dočasnou instalaci). Jenže jemná elektronika připojená k PC by to nejspíš nezvládla napřímo a tak vezmu 12 V relé a spínám s ním. Zde je rozkol mezi mým a běžným užitím relé. Nižším napětím se obvykle ovládá vyšší, u mě naopak. A pak máte Raspberry Pi, ke kterému potřebuji vyvést ke GPIO kolíku 3,3 V v případě, že je uzavřen 12 V vnější obvod, navíc to potřebuji co nejrychleji, to mi mechanické relé nezajistí. Protože jsem k Raspberry pořídil n-kanálový FET BS107 jako měnič mezi hladinami 5 V a 3,3 V pro připojení příslušenství. Doufal jsem, že půjde udělat i přepínač, který si představuji. Dlouho jsem hledal a nic nenašel, až jsem se jal dělat pokusy a nakonec na to přišel. Řekl jsem si, že tranzistor otevírá napětí na GATE, přivedl jsem tam tedy 12 V od spínače, k SOURCE jsem připojil společnou zem (GND) přes odpor, měl jsem tady zrovna několik kousků 330k navíc, jistě by to chtělo propočítat. Nu a k DRAIN jsem připojil zatím 5 V, v rámci vývoje. Nyní po stisku tlačítka spínače na 12 V větvi, jsem multimetrem naměřil na nožičce SOURCE kýžené nižší z obou napětí. Po uvolnění tlačítka tam však zůstávalo, vzal jsem tedy ještě jeden 330k rezistor a píchnul jej mezi GATE a GND s tím, že náboj či co tam zůstává vybije do země. Stalo se, a přepínač funguje. Zbývá jen zjistit, zda by nestačil nějký levnější a běžný tranzistor, zda je FET opravdu nutný, stejně jako velikosti rezistorů připojených do země.

LED je úmístěna špatně, oprava dole. / LED is wrong placed, explanation is at the end of article.
fet_switch

EDIT: Vyzkoušel jsem mnohem levnější BS170, hlavní rozdíl je v maximálním napětí 200 V oproti 60 V, to však v mém případě vůbec nevadí. Na GME dostanete datasheet od Philips, ale na první pohled byly obrácené nožičky Source a Drain, Při zapojení podle Datasheetu mi to neběhalo, na údajné Source nožičce bylo pořád napětí. Vsadil jsem pouzdro stejně jako předchozí BS107 a funguje, tak jak já očekávám, kde je tedy chyba?

EDIT 10.3.2013: Po sestavení zkušební desky se ukázalo, že pin nastaveny v RPi jako vstupní je obdařen velkou impedancí a dioda se, dle mého prvotního nápadu, nerozsvítí. Stačí jednoduše přehodit LED na větev jdoucí ze SOURCE do země a je po problémech. I přesto, že se LED nerozsvítí, obvod fungoval dle předpokladů, dioda tam ani být nemusí, je určen obsluze pro kontrolu sepnutí koncového snímače.mosfet_switch

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *